Artikkel

Miks on koronaviirusnakkus diabeediga inimestele ohtlikum?

Miks on koronaviirusnakkus diabeediga inimestele ohtlikum?

Ulvi Tammer-Jäätes
18.03.2020

Miks on koronaviirusnakkus diabeediga inimestele ohtlikum?

Palavikuga kulgev nakkushaigus on kehale alati stressirohke seisund. Suur osa diabeediga inimestest on eakad inimesed, kellel on lisaks diabeedile või selle tagajärjel ka muid tõsiseid haigusi, näiteks südame- ja neerupuudulikkus ning hingamispuudulikkus. Neid seisundeid võib põletik raskendada.

Palavikuga kulgev nakkushaigus võib kergesti põhjustada keha dehüdratsiooni (keha vedelikusisalduse langust), mis võib alandada vererõhku, vähendada veres soolade (naatriumi, kaaliumi) sisaldust ja langetada neerufunktsiooni. Eriti kui teil on juba neerupuudulikkus, on oht neerupuudulikkuse süvenemiseks.

Nakkushaigused suurendavad insuliinivajadust ja veresuhkru tase tõuseb üldiselt sõltumata diabeedi tüübist. Kõrge veresuhkur suurendab uriinieritust, mis halvendab dehüdratsiooni.

Kõrge veresuhkur halvendab ka haigusest taastumist ja soodustab täiendavaid tüsistusi nagu kopsupõletik, keskkõrvapõletik ja sinusiit (nina kõrvalkoobaste põletik).

  1. tüüpi diabeedi ja ka 2. tüüpi diabeedi korral võivad suurenenud insuliinivajadus ja stressihormoonid põhjustada ketoatsidoosi, kui insuliini annuseid ja organismi vedelikuga varustatust (hüdratsiooni) ei suurendata piisavalt. Ketoatsidoos on eluohtlik seisund.

 

Tegevuste nimekiri diabeetikule haiguspäevadeks

Haiguspäevadel on oluline piisav vedeliku tarbimine, enamiku inimeste jaoks vähemalt 1,5–2 liitrit päevas või 1–2 detsiliitrit tunnis, näiteks vesi, vähese süsinikusisaldusega mineraalvesi, lahjendatud mahl, supid jms.

Palavikku saab ja tuleb langetada palaviku alandavate (paratsetamooli) preparaatidega.

Kui toitute haigestumise tõttu vähem kui tavaliselt, peaks siiski toiduga saadav süsivesikute hulk olema vähemalt 150 g päevas.

Üldiselt proovige hoida veresuhkru taset vahemikus 6-10 mmol/l.

Kui kasutate antihüpertensiivseid (vererõhu) ravimeid, on soovitatav mõõta vererõhku 1-2 korda päevas. Kui teie vererõhk langeb oluliselt (eriti alla 100 mmHg), pöörduge oma arsti või erakorralise meditsiini osakonna poole.

Kui teil on II tüüpi suhkurtõbi koos tablett- või basaalinsuliinraviga on oluline meeles pidada: mõõtke veresuhkru taset regulaarselt.

Palavikulise põletikulise haiguse korral, kui enesetunne halveneb, võib tekkida vajadus ravimeid vahetada ja korrigeerida raviskeemi.

Kui teie veresuhkru tase tõuseb pidevalt üle 14 mmol/l või üldine enesetunne on järsult halvenenud, kontakteeruge  edasise ravi saamiseks oma arstiga või helistage Perearsti nõuande telefonile 1220

 

Kui olete täiskasvanud 1. tüüpi diabeetik või teil on II tüüpi diabeet ning kasutate lühitoimelist ning pikatoimelist insuliini (intensiivskeem), siis on oluline meeles pidada: Mõõtke või kontrollige veresuhkru taset iga 2–4 tunni järel ja kasutage sellele vastavalt kiire insuliini manustamist. Söögikorra ajal manustage vastavalt oma süsivesikutele kiiret insuliini koos täiendava kiire insuliini annusega, kui teie veresuhkru tase on enne söömist üle 7-8 mmol/l. Te peaksite olema teadlik, kui palju üks ühik kiiret insuliini teie veresuhkrut tavaliselt alandab. Alustage selle annusega. Sõltuvalt täiskasvanute insuliini üldkogusest langetab üks ühik tavaliselt veresuhkrut vahemikus 1-4 mmol/l. Alustage selle annusega. Haiguspäeval võib stressihormoonide mõju suurendada teie vajadust täiendava insuliini järele. Mõõtke või kontrollige 2 tunni pärast veresuhkru taset, kui see on üle 10 mmol/l ja see ikka tõuseb, võite ettevaatlikult lisada veel 1–4 ühikut lühitoimelist insuliini.

 

Kui teil on glükomeeter koos ribadega veresuhkru ja ketoonide mõõtmiseks, või uriini testribad, siis mõõtke ketoone iga 4 tunni järel. Kui ketoonide sisaldus on tõusnud (üle 0,6 mmol/l või uriinis ++), toimige järgmiselt.

Ketoonid 0,6–1,5 mmol/l või uriinis ++: kui teie veresuhkru tase on üle 10 mmol/l, jätkake tavapärast kõrge veresuhkru ravi, kontrollige kahe tunni pärast uuesti veresuhkru taset ja ketoone.

Ketoonid 1,5–3,0 mmol/l või uriinis +++: suurenenud atsidoosi oht, juua rohkem vedelikku ja süstida kiiret insuliini, kui kasutaksite tavapäraselt kõrge veresuhkru ohjamiseks. Annuse suurendamine võib olla tavapärasest 30-50% suurem. Lisaks, kui teil on halb enesetunne või kui teie veresuhkur ikkagi ei lange, pöörduge oma arsti poole.

Ketoonid üle 3,0 mmol/l või uriinis +++: ketoatsidoosi oht on suur, pöörduge oma arsti poole või pöörduge viivitamatult haiglasse, kui teil on üldseisund halvenenud, esinevad kõhuvalu või iiveldus.

 

Allikad, 18.03.20:

https://www.diabetes.org/diabetes/treatment-care/planning-sick-days/coronavirus

https://www.diabets.fi/diabetes/yleista_diabeteksesta/tarkeaa_tietaa_koronaviruksesta

https://www.diabetes.ee

Viited